Web Siteniz Neden Mobil Uyumlu Olmalı?

Hepimizin bildiği gibi, günümüzde mobil cihazların kullanımı hızlı bir şekilde artıyor. Artık insanların büyük bir çoğunluğu evde, işte, sokakta ve toplu taşıma araçlarında akıllı telefonları ile ya da tabletleri ile internete bağlanıp, arama motorları üzerinden ya da doğrudan sitelere erişiyorlar…

Masaüstü ya da dizüstü bilgisayarlardan çok daha küçük bir ekrana sahip ve her zaman kullanılan mobil cihazlarda, kullanıcılara aradıkları bilginin göz yormadan ve ekrana tam uyumlu bir şekilde sunulması gerekiyor. Mobil kullanımının artmaya başladığı dönemlerde defalarca karşılaştığımız mobil uyumlu olmayan bir siteyi görüntülemek bizler için tam bir kabus haline geliyordu.

Kullanıcılarının isteklerine bir hayli önem veren Google ise 18 Kasım 2014 tarihinde tüm sitelerin mobil uyumlu (Responsive) olmasını zorunlu kıldı. Mobil uyumu desteklemeyen siteler Google tarafından en üst sıralarda indexlenmeyecek ve son sayfalara bırakılacaktı. Tabi hal böyle olunca da mobil uyumlu olmayan tüm siteler, tasarımlarını ve kodlamalarını baştan aşağı değiştirmek zorunda kaldı.

Mobil uyumun en büyük yararlarından birisi de SEO ya da Google Adwords çalışmalarında en üstte çıkabilmektir. Eğer siteniz mobil uyumlu değilse Google bunu tamamen göz önünde tutacaktır ve size istediğinizi sunmayacaktır.

Gelin hep birlikte araştırmalar sonucunda mobil cihazların hayatımızda ne kadar yer doldurduğuna birlikte bakalım;


 • Dünya nüfusunun %56’sı akıllı telefon kullanıyor.
  (Super Monitoring 2013)
 • Mobil telefon kullananların %50’si internete mobil telefonları ile giriyor.
  (Super Monitoring 2013)
 • 18-44 yaş aralığındaki akıllı telefon kullanıcılarının %80’i sabah uyandıklarında ilk iş olarak akıllı telefonlarına bakıyorlar.
  (IDC Research Report 2013)
 • Akıllı telefon kullanıcılarının %79’u telefonlarını günün 22 saati yanlarından ayırmıyorlar.
  (IDC Research Report 2013)
 • Akıllı telefon kullanıcıların %51’i web sitelerine telefonları üzerinden erişiyor.
  (IDC Research Report 2013)
 • Türkiye’de cepten 50 MB ve üzeri internet kullanan abonelerin oranı %60’ı geçiyor.
  (BTK 2014 3. Çeyrek)

Gördüğünüz gibi kendi sitemde mobil uyumludur ve hem bilgisayardan, hem mobil cihazdan, hem de tabletten rahatça giriş yapılabilir.

Önerilen Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir