SQLite Nedir ve Nasıl Kullanılır?

SQLite Nedir?

SQLite, dünyada en çok dağıtılan ve geliştiricilere kullanması için tavsiye edilen ve tamamen açık kaynak kodlarına sahip,  ve C++ programlama dilleriyle kodlanmış, sunucu yazılımı ve yapılandırma gereksinimi olmayan, işlemsel ve ilişkisel bir SQL veritabanı motorudur.

SQLite veritabanı onlarca programlama dili içerisinde rahatlıkla kullanılabilir. Bunlardan bazılarına örnek vermek gerekirse; ASP, BASIC, C#, C, C++, Common Lisp, Curl, D, Delphi, Haskell, Java, Lua, newLisp, Objective-C, OCaml, Perl, PHP, Python, R, REBOL, Ruby, Scheme, Smaltalk, Tcl ve Visual Basic‘tir.

SQLite’ın Geliştiricisi Kimdir ve Nasıl Geliştirilmiştir?

SQLite, ilk olarak D. Richard Hipp tarafından 2000 yılında tasarlandı. O dönemde General Dynamics firmasında Amerikan Donanması için yapılan bir projede çalışan Hipp, bir veritabanı kurulumu ya da yönetim paneline ihtiyaç duymayan program yazmaya çalışırken SQLite’ı geliştirdi.

Ağustos 2000’de yayınlanan 1.0 sürümünü ilerleyen yıllarda 2.x ve 3.x ürün aileleri izledi.

SQLite Hangi Alanlarda Kullanılabilir?

SQLite veritabanını local üzerinde geliştirmekte olduğunuz uygulama ya da oyunlarda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Peki nasıl uygulamalarda kullanılabilir diye soracak olursanız onu da söyleyeyim. Mesela bir günlük uygulaması hazırladığınızı düşünün. Bu uygulamanın üzerinde yazılacak yazılar ve girilecek bilgiler bir veritabanında tutulmak zorunda ki, kullanıcı istediği zaman onlara tekrar erişebilsin. İşte tamda bu durumlarda işimize yaramaktadır.

Bundan bir kaç sene öncesine kadar geliştiriciler SQLite Veritabanının varlığını bilmiyorlardı ve eskilerden beri bildikleri local veritabanı sistemi olan Microsoft Access veritabanını kullanıyorlardı. Microsoft Access veritabanı SQLite veritabanına göre çok daha yavaş tepkime hızına ve problemlere sahiptir.

Bunun yanında, Android ve iOS için geliştirilen ve veritabanı gereken uygulamalarda da geliştiricilerin öncelikli ve daimi tercihi SQLite veritabanından yanadır çünkü bu sistemler ile de %100 uyum içerisinde çalışabilme özelliğine sahiptir.

SQLite Nasıl Kullanılır?

SQLite veritabanını oluşturmak ve kullanmak çok kolaydır fakat bunun için ek program ya da eklentiye ihtiyaç vardır.

Bilgisayarında program olarak kullanmak isteyenler için bu işi en iyi yapan yazılımlardan birisi olan SQLite Administrator programını BURADAKİ linkten indirebilirsiniz.

Sadece Mozilla Firefox internet tarayıcısı üzerinde çalışan ve işini başarıyla yerine getiren SQLite Manager eklentisini de BURADAKİ linkten uzantı olarak ekleyebilirsiniz.

Önerilen Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir