Neden Flat (Düz) Tasarım Kullanılmalı?

Bundan bir 5-10 sene öncesine kadar insanlar dikkat çeken, abartılı ve biraz da fantastik görünen tasarımlara oldukça önem veriyorlardı ve sadelikten yana olmayı tercih etmiyorlardı…

Fakat şimdiki sitelere ve uygulamalara baktığımız zaman hemen hemen hepsi yeni nesil tasarımlarla karşımıza çıkıyor. Elbette ki bunun bir neden var. Nedeni ne diye merak ediyor musunuz? O halde yazımı okumaya devam edin.

Özellikle Websitelerin hemen hemen hepsinde sık sık gördüğümüz ve artık hayatımızın bir parçası haline gelen Flat(Düz) tasarımlar, gözlerimizi yormayan ve karmaşık olmayan tasarımlardan oluşurlar. Tasarımda uyumsuz ve göz yormayan renklerin kullanılması, göz zevkimize hitap etmektedir.

Aslında bir çok kişi ilk başta Flat (Düz) tasarımlara alışamamıştı. Hatta ve hatta, farkında olmadan belli bir süre bile bu tasarıma sahip bir işletim sistemi kullandılar. Ne işletim sistemi dediğinizi duyar gibiyim. Bu tasarımlar hayatımızın merkezine aslında Windows 8 işletim sistemi ile birlikte girdi. ?

Windows 8 ilk çıktığı zamanlarda, tasarımı belli bir kesim tarafından beğenilse de, azımsanmayacak bir kesim tarafından da beğenilmemişti ama yeni nesil tasarımda bize ışık tuttuğu kesin bir şey.

Bilgisayarda ve mobilde günümün büyük bir bölümünü geçirdiğim için, bu tür şeyler benim için oldukça önemlidir. Mesela ben zıt ve patlayan renkler kullanılan tasarıma sahip sitelere girmiyorum ya da uygulamaları kullanmıyorum. Bu her insan böyledir aslında. Kimse göz zevkine hitap etmeyen bir şeye bakmak istemez.

Önerilen Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir