Kodlamayı Öğrenmenin Yolları

Hepiniz biliyorsunuz ki teknoloji çağındayız ve hayatımızın hemen hemen her alanını teknolojik aletler kuşatmış durumdalar. Biraz gerçekçi düşünecek olursak da hayatımızda çok önemli bir role sahipler ve büyük kolaylıklar sağlıyorlar.

Tabi elbette ki onları sadece kullanmaktan ziyade, nasıl hazırlandıklarını bilmek ve kendi teknolojilerini üretmek isteyenler var. Her teknolojinin ya da yazılımın arkasında kodlama vardır ve bu kodlamalar nasıl yapılır öğrenmek isteyenlerin sayısı hızla artıyor. Bende sizlere iyi bir “Coder” olmak için neler yapmanız gerekir ve nelere ihtiyacınız vardır bunları açıklayacağım.

Neden Kod Yazmak İstiyorsunuz?

Öncelikle bu sorunun cevabını kendinize vermeniz gerekiyor. Bu işi hobi olarak mı, yoksa mesleğiniz haline mi getirmek istiyorsunuz? Biliyorsunuz ki hobi olarak yapmak ile meslek olarak yapmak arasında dağlar kadar fark var. Yoksa sadece çevrenize hava atmak ya da belli başlı şeyleri kendiniz halletmek için mi kod yazmak istiyorsunuz? Bunun ayrımını iyi yapmalısınız. Zira hava atmak ya da belli başlı şeyleri kendiniz halletmek için istiyorsanız gelişemeyeceğinizi bildirmek zorundayım.

Doğru Programlama Dili Seçimi

Dünyada bir sürü programlama dili bulunmaktadır ve aşağı yukarı her birinin amacı aynıdır. Zaten belli başlı programlama dillerini bilen birinin diğer dilleri çözmesi zor olmayacaktır fakat bu işi hiç bilmeyen birisinin zor olan programlama dillerinden başlaması da sadece zaman kaybı olur. Seçimizi insan dili seviyesine en yakın programlama dillerinden birisi olan C# programlama dili ile yaparak bu işe başlayabilirsiniz.

Küçük Projelerle Başlayarak Sabırlı Olun

Bilgi birdenbire kazanılan bir şey değildir ve biliyorsunuz ki başarı merdivenleri eller arkada tırmanılmaz. Mutlaka küçük bir projeden başlayarak kendinizi yavaş yavaş geliştirmeli, geliştirme aşamasında kullandığınız kodları ve neden kullandığınızı bilmeli, bunu yaparken de sabırlı olmalı ve pes etmemelisiniz. Unutmayın, bu işin temeli sabırdır.

İnternet Üzerindeki Kaynaklardan Faydalanın

İnternet üzerinde bu tür konular hakkında milyonlarca blog, makale ve rehber mevcuttur. Bu anlatımlardan faydalanarak bu işin temel mantığını çözmeye çalışın ve gerekirse forumlarda bu işi bilen kişilerden yardım isteyin. Yazılımcılar, bu işi öğrenmek isteyen kişilere karşı son derece yardımsever davranırlar çünkü tüm dünyaya yayılmasını istiyorlar.

Başkalarının Yazdığı Kodları Okumaya Çalışın

İnternet üzerinde bulunan forumlarda, sitelerde ya da bloglarda geliştiricilerin başkalarına da ilham olması açısından paylaştığı bir çok açık kaynak kodlu projeler vardır. Tabi bunun yanında profesyonel olarak kullandığımız bir çok programın da açık kaynak kodu mevcuttur. Bu açık kaynak kodlu projeleri indirerek içerisindeki kodları okumaya ve o kodların neden kullandığını anlamaya çalışın. Emin olun ki bunu yapmak sizi hiç olmadığınız kadar geliştirecek ve mantık kurmanızı sağlayacaktır.

Kodlama Kursları Alın

Açık konuşmak gerekirse bu iş en güzel araştırarak ve deneme yanılma yaparak öğreniliyor. Kurslar sadece giriş düzeyindeki bilgileri gösteriyor ve devamını kişinin kendisinden bekliyor. Peki neden bunu söylüyorum? Çünkü bazı insanların bu işe girmeden önce gözü bir hayli korkuyor ve nereden başlayacağını bir türlü bulamıyor. Bu konuda kodlama kursları sizlerin büyük yardımcısı olacaktır ve korkunuzu yenmenizi sağlayacaktır.

Evet, yukarıda bu işi öğrenmek için yapılması gereken temel unsurlardan bahsettim. Tabi bunlar bana göre doğru ve yapılması gereken şeyler. Size ya da bir başkasına göre farklı olur orasını bilemem. Sonuçta her insanın kendine özgü kriterleri vardır. ?

Önerilen Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir