Flat Design ve Material Design Arasındaki Farklar

Websitelerin, uygulamaların, broşürlerin, kartvizitlerin, ambalajların… Kısacası dünya üzerinde bulunan her nesnenin bir tasarımı vardır. Tasarım doğrudan kullanıcısına/tüketicisine hitap ettiği için hayatımızda oldukça büyük bir yere sahiptir.

Özellikle de internet sektöründe son senelerde hepimizin gözünün alıştığı bir tasarım vardır. Peki nedir bu tasarım? Adı “Flat Tasarım” dır. Bilenler elbette ki vardır fakat bilmeyenler için kısaca aşağıda bir örnekle göstermek istiyorum;

Yukarıda da gördüğünüz gibi sol tarafta görünen görsel tamamen “Flat Tasarım” ile hazırlanmıştır. Sağdaki “Skeumorphism Tasarım” çok daha farklıdır. O daha çok dünya gerçekçiliğini katma amacıyla yaratılmıştır fakat şimdilerde tasarımcılar bu tip tasarımdan deyim yerindeyse koşarak uzaklaşmaktadır.

Hadi gelin şimdi Flat Dizayn (Flat Design) ve Materyal Dizayn (Material Design) arasındaki farklara bakalım.

Flat Design Nedir?

Flat Tasarım, Kısacası Türkçe ifade ile “Düz, Sade Tasarım” anlamını taşımaktadır. Özellikle de herhangi bir efekt (gölge gibi) yada üç boyutlu bir görünüm içermeyen teknikle tasarlanmaktadır. Buradaki asıl amaç sadeliği korumakken, kullanıcıya da göz yormayan ve kolay bir deneyim sunmaktır.

Düz tasarımın olmazsa olmazı arasında canlılık bulunmaktadır. Özellikle de arayüz tasarımlarında canlı renkler kullanmak görsel yönden oldukça dikkat çekicidir. Tabi bunun yanında solgun renkler de bu tasarımda sıkça kullanılıyor fakat buradaki asıl önemli nokta sade fakat etkili bir deneyim sunmak olduğu için canlı renkler kullanıp güzel yazılar ile süslemek kullanıcının ilgisini çekmek için etkili bir yöntem olacaktır.

Flat Design karşımıza ilk olarak Microsoft Windows 8 işletim sistemiyle hayatımıza adeta “ben geldim!” dedi. Özellikle Apple’ın iOS 7 sürümünde de tasarım konusunda tam anlamıyla Flat Tasarım ön planda tutuldu. 2013 yılında tam bir trend haline geldi ve tüm dünyada adını duyurmayı başardı.

Material Design Nedir?

Material Design (kod adı Quantum Paper) ilk olarak Google tarafından 2014 yılında geliştirilen bir tasarım dilidir. Google 2014 ilk olarak 25 Haziran 2014 tarihinde, I/O konferansı sırasında Materyal Tasarımı açıkladı. Özellikle de Origamiden ilham alan tasarım düzeni, Microsoft’un “Metro” temasının daha pastel ve kağıtlaşmış halini hatırlatıyor. Materyal Tasarım özellikle de Grid tabanlı düzene, duyarlı geçiş ve animasyonlara, dolgu, gölge, aydınlatma gibi derinlik efektlerine de sahiptir.

Google, yeni tasarım dilinin kağıt ve mürekkepe de dayandığını belirtiyor.

Flat Design Artıları

  • Yalın ve minimaldir.
  • Daha az kaynak kullanır, böylece daha kısa yükleme sürelerine ve daha az bant genişliği harcamasına gereksinim duyar. Çoğunlukla bütün cihazlarda aynı şekilde görünür ve mobil cihazları destekler.
  • İşlevsiz bütün görsel elemanlardan kurtulmayı beraberinde getirir, böylece ekranda kalan bütün elementler bir işlevi yerine getirir.
  • Pozitiftir. Bu fikrin kendisinin bir sonucudur. Yani, Flat Design her şeyden önce renkler ve tipografiden ibarettir, dolayısıyla tasarımcı, görsel elementlerin ayrışabilmesi için canlı renkler kullanarak ziyaretçinin ilgisini çekebilmeyi hedeflemek durumundadır. Sadece gri tonlarından oluşan bir flat arabirim tasarımı sık görülmez.

Material Design Artıları

  • Z-eksenini kullanarak herşeyi daha gerçekçi yapar.
  • Sürekli olarak güncellenen çok net bir tasarım klavuzu vardır. Yeni bir proje üzerinde çalışırken aklınıza takılan her türlü sorunun cevabını bu kılavuzda bulabilirsiniz.
  • Daha sezgiseldir. Hem tecrübeli hem de tecrübesiz herkes için kullanımı daha kolaydır.
  • Web tasarımında hareketi destekler. Tasarımda kullanılan hareket, kullanıcıların, o anda ekranda olup biteni kolay anlamasını, önemli olan elementi fark etmesini ve ona dikkatini vermesini kolaylaştırır.

Önerilen Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir