Facebook Hack Mümkün mü?

Senelerdir bu işi bilmeyen insanlara atılan yalanların başında “Kanka ben face patlatabiliyom yaa xd” vardır. Bilmeyen insanlarda bu yalanı atan kişiye inanırlar ve onun bu konuda bilgili olduğunu sanarlar. Aslında durum hiç ama hiç öyle değil. Tabi bu bilmeyenlerin suçu değil, araştırıp öğrenmeyenlerin suçudur çünkü bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıptır.

Öncelikle şu “Facebook hackleme” olayına bir gelelim. Özellikle söylemek istiyorum ki hiç bir sistem güvenli değildir ve her sistemin bir açığı illa ki vardır. Belli başlı açıklar olmazsa o yazılım zaten olmaz. Peki şimdi siz diyeceksiniz ki “yapan nasıl yapıyor?” onu da söyleyeyim. Konuyu ele madde madde almamız gerekirse;

Hack Nedir ve Nasıl Yapılır?

Hack, uzun yıllar boyunca insanlığın hayatında olan bir şeydir ve sadece bilişim üzerinden değerlendirilmesi yanlış olur. Hack yapmanın bin bir türlü hali vardır ve her birine de farklı isimler takılır. Mesela insanlar, birbirlerini bir nevi Hackliyorlar. Bunun yanında “Tersine mühendislik” denen bir şey vardır ki asıl Hack olayları tam da burada başlamaktadır. Birde kendi çapında takılan, hazır programlar ya da scriptler kullanıp kendine “Ben hackerim yeaa” diyen tipler vardır ki onlara biz “Lamer” deriz. Şimdi bunlara sırasıyla değinelim;

Sosyal Mühendislik Nedir?

Bir insanın diğer insanı kandırıp ulaşmak istediği bilgilere bizzat kandırdığı kişinin kendisinden ulaşma durumudur. Bunu her şekilde yapmak mümkündür. Gerek kişinin kendi bilgisayarından, telefonundan ya da benzeri aygıtlarından gizlice bilgileri çalarak, yalan söyleyip istediğini söyleterek ya da buna benzer şeyler yaparak o kişi istediği bilgilere ulaşır.

Tersine Mühendislik Nedir?

Tersine mühendislik, bir aygıtın, objenin veya sistemin yapısının, işlevinin veya çalışmasının, çıkarımcı bir akıl yürütme analiziyle keşfedilmesi işlemidir. Kısacası çalışma mantığını kavrayıp istenilen şekilde yönetmektir.(Makine veya mekanik alet, elektronik komponent, yazılım programı gibi) parçalarına ayrılması ve çalışma prensiplerinin detaylı şekilde analizini içerir.

Bunun yanında mevcut aygıtın ya da yazılımın çalışma prensibini içeren kodlara istenilen paketleri göndererek güncellemeler ya da kısıtlamalar yapmak mümkündür. Bu kolay bir şey olmadığı için de herkesin yapması mümkün değildir. Hem web sitelerine, hem de programların hepsine bu yöntem uygulanmaktadır.

Deminde söylediğim gibi, bu Hack olayının bin bir türlü şekli vardır ve yukarıda anlattığım sadece en çok kullanılan yöntemleri anlatıyor. Şimdi, gelelim asıl meselemize;

Facebook Hack Mümkün Müdür?

Belli başlı metotları uygulayarak evet mümkün olabilir ancak bunun için karşınızdaki kişinin gerçekten çok saf olması ve hiç bir şeyi bilmeyen birisi olması gerekir. Peki nasıl mümkündür? Karşınızdaki kişiye daha önce hazırlanan bir script ya da yazılım yolu ile bir link, görsel ya da program atmanız yeterlidir. Karşınızdaki kişi ona tıkladığı ya da kullandığı an istenilen bilgiler elde edilebilir. Bunun dışında “Facebook takipçi kasma, beğeni hilesi” gibi uygulamalar ya da siteler de kullanıcıların bilgilerini çok rahat bir şekilde çalabilirler çünkü kullanıcılar kendi istekleriyle kişisel bilgilerini bu siteye girmektedirler.

Bunun dışında da deneme yanılma yolu ile şifreyi çözmeye uğraşan programlar vardır ve bilmenizi isterim ki programın basit bir şifreyi çözmesi bile haftalar, aylar ve hatta yıllar sürebilir. Özellikle de şifrede özel karakter (.,[email protected]/ gibi karakterler) varsa bu tür programlar hiç bir işe yaramaz çünkü özel karakter çözme yeteneğine sahip değiller. Zaten bu programları internet üzerinden indiriyorsunuz ve içerindeki bir çok virüs sisteminize yerleşerek rahat rahat istediğini yapabiliyor ve sizin ruhunuz bile duymuyor.

En çok sinir olduğum şeylerin başında da “Ben face patlatabiliyom” diyebilen lamerler gelmektedir. Arkadaşım, sen face falan patlatamazsın çünkü buna hem bilgin, hem de kapasiten yetmez. Dünyada bir tek bunu düşünen sen değilsin, şuan bile dünyanın bir çok yerinden bir çok büyük ya da küçük çaplı hackerlar Facebook’un güvenlik açıklarını bulmaya ve ele geçirmeye çalışıyor. Bunun önüne geçebilmek için de Facebook’un güvenlik departmanında 500’den fazla eleman çalışıyor. Dünyaya hükmeden bir sistemin bu tür lamerlere izin verecek hali yok öyle değil mi?

İnternet üzerinde bulunan saçma sapan ve yalan videoları izleyip bilmeyen kitleye hava atmak mümkündür. Şansınız çok iyiyse karşınızdakinin şifresini ya da güvenlik sorusu cevabını tahmin ederek şifresini ele geçirebilirsiniz ve bunların ötesine de gidemezsiniz. Kısacası hem kendinizi gereksiz ve boş havalara sokmayın, hem de insanlara yalan söylemeyin.

Eğer “yok yeaa ben face patlatabiliyom” diye iddia eden kişiler varsa ona uğraşmaması için Facebook E-Posta adresimi vereyim de benim “hesabımı patlasın” 🙂

Önerilen Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir